Detail aktuality

17.03. 2014
Hrabalovský rok v Městské knihovně v Praze
Bohumil Hrabal byl nejen výjimečným spisovatelem, ale také milovníkem koček a dobrého piva. V letošním roce by oslavil 100. narozeniny. Městská knihovna v Praze si klasika české literatury také připomíná, a dokonce hned v několika různých podobách. Můžete se těšit na představení nové knihy, filmové projekce i básnicko-hudební saxofonovou kompozici. Zavzpomínejte si na Bohumila Hrabala s námi!
Neznámý Bohumil Hrabal
Ve středu 2. dubna si připomeneme světově proslulého českého literáta tak, jak ho možná neznáte. „V úvodu si prohlédneme právě vydávanou kroniku života a díla Bohumila Hrabala, která vychází v nakladatelství Mladá fronta pod názvem Hlučná samota. Sto let Bohumila Hrabala 1914/2014,“ říká Vladimír Hendrich, organizátor a moderátor celého večera. Knihu připravili pracovníci Památníku národního písemnictví Petr Kotyk, Světlana Kotyková a Tomáš Pavlíček, kteří pro tento večer vybrali stovky unikátních diapozitivů, dokumentujících dodnes téměř neznámá fakta ze spisovatelovy korespondence i původní podobu původních strojopisů Hrabalových básní, povídek a románů.
Osobnost Bohumila Hrabala si připomeneme i na filmovém plátně. „Nejprve si promítneme krátkou sekvenci z málo známého dokumentu Vladimíra Merty ...Jedna židle přebývá, ve kterém Bohumil Hrabal vzpomíná na tehdy zesnulého Karla Kryla. Následovat budou takřka zapomenuté televizní pořady Zdeňka Potužila. V diskuzní koláži Znění zlatého zvonu se Bohumil Hrabal spolu s Karlem Dvořákem a Ladislavem Vereckým zamýšlí nad dílem Karla Jaromíra Erbena. A v následujícím dokumentu Setkání s Bohumilem Hrabalem se Zdeně Hadrbolcové v uvolněném dialogu podařilo získat jedinečné svědectví o spisovatelově duchovním zázemí. Oba pořady byly natočeny v autentickém prostředí, ve spisovatelově Hájence v Kersku,“ přibližuje originální program Vladimír Hendrich.
Bohumil Hrabal v Domě čtení
Hned o den později, ve čtvrtek 3. dubna, pokračujeme v Domě čtení, tentokrát hudebně. „Saxofonista Jan Grunt v české premiéře vystoupí se svou básnicko-hudební kompozicí na motivy textů, a proloženou texty, Bohumila Hrabala. Autentické výroky pro něj vybral Pavel Jonák. Celá výsledná skladba by tak měla být imaginárním rozhovorem trojice Grunt/Hrabal/Jonák“, vysvětluje Josef Straka, knihovník a organizátor akce.
Hrabalovy kočky (aneb Perlička na závěr)
Bohumil Hrabal byl známým milovníkem koček. Obklopil se jimi po smrti své manželky Elišky, aby si nepřipadal tak osamělý. Jeho kočičí tlupa čítala i přes dvacet mňoukajících přátel. Na sklonku spisovatelova života se o kočky začal starat Pražský spolek ochránců zvířat, který provozuje útulky pro opuštěné pražské kočky.
Úplný program akcí Městské knihovny v Praze najdete na stránce www.mlp.cz/akce .


Zpět

Hrabalovské instituce

Vlastivědné muzeum Nymburk
Klub čtenářů Bohumila Hrabala
Literární kabinet Bohumila Hrabala
Hrabalovo Kersko
Lesní ateliér Kuba
Městská knihovna v Nymburce
Postřižinský pivovar
Via Hrabal
Gymnázium Nymburk

Kalendárium akcí

Není naplánována žádna akce

Aktuality

08.02. 2017
Bohumil Hrabal známý a neznámý
Kniha Bohumil Hrabal známý a neznámý představuje neznámé texty z pera světoznámého spisovatele...

06.02. 2017
Hrabalovské studie k nahlédnutí
Plné verze Hrabalovských studií k nahlédnutí. Autoři jsou nejen organizátoři konference 2017 -...

30.01. 2017
20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala v knihovně
Dne 3. února 2017 si připomínáme 20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala Čestné...

24.03. 2015
Zastávka v Kostomlatech - pro razítko a pamětní list
Cestující na trati Nymburk – Praha Masarykovo nádraží, kteří by si chtěli prohlédnout pamětní desku...