100 let od narození Bohumila Hrabala

Město Nymburk vyhlásilo soutěž o logo, které bude v roce 2014 provázet oslavy 100. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala. Podle místostarosty PhDr. Pavla Fojtíka měla opravdu úspěch – 51 soutěžících zaslalo celkem 156 návrhů.
„Návrhy byly skutečně velmi různorodé. Logo zaslali jak profesionální výtvarníci a grafici, tak i amatéři. Hodně jich vytvořily děti, z čehož jsem měl opravdu radost. Je vidět, že Bohumil Hrabal oslovuje všechny generace,“ konstatoval Fojtík.
Soutěže se zúčastnilo mnoho místních výtvarníků, několik návrhů přišlo z Prahy, další například z Brna, Hradce Králové, Ústí nad Labem, Havlíčkova Brodu, Olomouce a jeden opravdu velmi povedený až z Košic.
Porota vybrala vítěze v úterý 14. května v Hrabalově hospůdce v nymburském Vlastivědném muzeu. V patnáctičlenné komisi byli zástupci města, grafici, nakladatel, spisovatel, ředitel divadla, ředitelka knihovny, ředitel pivovaru a dále například Jitka Janků, která léta vede děti ve výtvarném oboru v místní základní umělecké škole.
„Všichni porotci měli k dispozici anonymizovaná loga v digitální podobě. V úterý pak měli možnost si jednotlivé výtvory prohlédnout a posoudit, jak vypadají v černobílé variantě a ve zmenšeném formátu. Každý porotce mohl udělit 6 bodů – 3 získal podle jeho názoru nejlepší návrh, po dvou a po jednom pak návrhy na druhém a třetím místě,“ přiblížil způsob hlasování Pavel Fojtík. „Jsem rád, že se nám podařilo vítěze vybrat hned v prvním kole hlasování. Návrh Jiřího Puldy získal 22 bodů, na druhém místě se se 14 body umístilo logo Jana Pošíka a na třetím se ziskem 8 bodů dílo Petra Koláčného,“ řekl Fojtík.
Vítězné logo bude veřejnosti představeno v sobotu 18. května na patnáctém ročníku Hrabalova Kerska. Zde si také Jiří Pulda převezme šek na deset tisíc korun.
Třicetiletý výtvarník Jiří Pulda pochází z Nymburka. Od dětství maloval – nejraději tužkou.
V současnosti maluje portréty, fotografuje a pracuje jako grafik v krchlebské tiskárně F-Print. Své portréty vystavoval v nymburské galerii Papyrus. Během kariéry se zúčastnil několika soutěží, hrabalovské logo je jeho největším úspěchem.
A jaký má vztah k Bohumilu Hrabalovi? „Četl jsem řadu jeho knih, některé mě opravdu nadchly. Mezi mé nejoblíbenější patří Obsluhoval jsem anglického krále. Také mám moc rád filmové adaptace – především Postřižiny a Slavnosti sněženek,“ řekl Jiří Pulda.
„Jsem rád, že soutěž vyhrál mladý výtvarník a také člověk, pro kterého je práce opravdu koníčkem. Ještě bych chtěl ale touto cestou poděkovat všem, kteří se soutěže zúčastnili. Vybrat jednoho vítěze nebylo jednoduché. Řada návrhů byla opravdu mimořádně kvalitních,“ doplnil místostarosta Fojtík.
Veřejnost si bude moci všechny soutěžní návrhy prohlédnout od 28. května ve foyer nymburské radnice.
Logo bude využito v průběhu oslav v roce 2014 – bude na webových stránkách, publikacích, pivních etiketách a dalších propagačních materiálech.

Jiří Pulda přebírá od Pavla Fojtíka šek
Jiří Pulda přebírá od Pavla Fojtíka šek
Vítězné logo
Vítězné logo

Hrabalovské instituce

Vlastivědné muzeum Nymburk
Klub čtenářů Bohumila Hrabala
Literární kabinet Bohumila Hrabala
Hrabalovo Kersko
Lesní ateliér Kuba
Městská knihovna v Nymburce
Postřižinský pivovar
Via Hrabal
Gymnázium Nymburk

Kalendárium akcí

Není naplánována žádna akce

Aktuality

08.02. 2017
Bohumil Hrabal známý a neznámý
Kniha Bohumil Hrabal známý a neznámý představuje neznámé texty z pera světoznámého spisovatele...

06.02. 2017
Hrabalovské studie k nahlédnutí
Plné verze Hrabalovských studií k nahlédnutí. Autoři jsou nejen organizátoři konference 2017 -...

30.01. 2017
20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala v knihovně
Dne 3. února 2017 si připomínáme 20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala Čestné...

24.03. 2015
Zastávka v Kostomlatech - pro razítko a pamětní list
Cestující na trati Nymburk – Praha Masarykovo nádraží, kteří by si chtěli prohlédnout pamětní desku...